Results from The CLASP - 12th November ‘Live Online’ 2022 Competition:
Judges for this competition were Cameron Drummond, Matt Wilson and Ross Miller and the volunteer stewards were Gill Cairns, Collette O Connor, Sally Mason, Stephen Ross, Dan Nevans, Ailis Sutherland, Derek Doyle and Stephen McCusker.
Grade 1 Overall Winner - Charles-David Mitchell
Grade 2 Overall Winner - Hans Grothusen
Grade 3 Overall Winner - John Todd (Piobaireachd Preference)
Grade 4 Overall Winner - Sheila Stewart
Grade 1 – Piobaireachd – Judged by Cameron Drummond
- Colin MacKenzie
2. Charles-David Mitchell
3. Con Houlihan
4. Colin Innes
5. Ben Hall
6. Andrea Jones
Grade 1 Light Music – Judged by Matt Wilson
2/4 March Event
- Ben Hall
2. Charles David Mitchell
3. Colin Innes
4. Patrick Macdonald
5. Craig Turnbull
6. Mic Trenor
Strathspey & Reel Event
- Ben Hall
- Charles David Mitchell
- Colin Innes
- Craig Turnbull
- Eddie Boland
- Conway Buckle
6/8 March Event
- Charles David Mitchell
- Colin Innes
- Ben Hall
- Eddie Boland
- Patrick Macdonald
- Mic Trenor
Grade 2 – Piobaireachd - Judged by Ross Miller
- Ryan Morrison
2. Sean Burgess
3. Donald Morrison
4. Laura McEwan
5. Alasdair Beaton
6. Mariko Arimoto
Grade 2 Light Music - Judged by Cameron Drummond
2/4 March Event
- Hans Grothusen
2. Alasdair Beaton
3. John Nevans
4. Christopher MacKnight
5. Donald Morrison
6. Kim Greeley
Strathspey and Reel
- Hans Grothusen
2. Sean Burgess
3. Ryan Morrison
4. Mariko Arimoto
5. Stuart Brown
6. Alasdair Beaton
6/8 March
- Ryan Morrison
- Hans Grothusen
- Stuart Brown
- Sean Burgess
- Mariko Arimoto
- Anthony Kelly
Grade 3 – Piobaireachd - Judged by Matt Wilson
- Sally Mason
2. John Todd
3. George MacIver
4. Raul Peinado Fuentes
5. Pierrick Monnier
6. Ken Maclean
Grade 3 Light Music - Judged by Ross Miller
2/4 March
- Raúl Peinado Fuentes
- Grant Walker
- John Todd
- Pierrick Monnier
- Laura McEwan
- Ken Maclean
Grade 3 - Strathspey and Reel
- Raúl Peinado Fuentes
- Grant Walker
- John Todd
- Laura McEwan
- Pierrick Monnier
- Philipp Burchardt
Grade 3 - 6/8 March
- John Todd
2. Ken Maclean
3. Raúl Peinado Fuentes
4. Grant Walker
5. Kathryn McEwan
6. Pierrick Monnier
Grade 4 - Piobaireachd Ground + Singling - Judged by Ross Miller
- Vickie Gray
2. Brian Gilley
3. Sheila Stewart
4. Alexander Kinkade
5. Gavin Davis
6. Maureen Moore
Grade 4 - Full Piobaireachd - Judged by Ross Miller
- Sue Kennedy
- Vickie Gray
- Julian Payne
- Gavin Davis
- Maureen Moore
- Lou Lanaro
Grade 4 – Light Music - Judged by Matt Wilson
2/4 March:
- Sheila Stewart
- James Skinner
- Alexander Kinkade
- Monty Messenger
- Vickie Gray
- Lou Lanaro
Strathspey & Reel:
- Sheila Stewart
- Alexander Kinkade
- James Skinner
- Sue Kennedy
- Monty Messenger
- Vickie Gray
Jig:
- Sheila Stewart
2. Alexander Kinkade
3. Monty Messenger
4. James Skinner
5. Lou Lanaro
6. Peter Hummel